Rade Drainac poezija ⇒ ČITAJ
Rade Drainac– pesnik, pripovedač, romansijer, esejist, novinar (Trbunje, kod Blaca, Toplica, 16.8.1899. – Beograd, 1.5.1943.).
Rodio se u siromašnoj seoskoj porodici Jovanovića. Otac Nedeljko – samouki zidar, pečalbar, preduzimač; majka Rumenija – domaćica. Na krštenju je dobio ime Radojko, koje će u dvadeset trećoj godini, zajedno s prezimenom Jovanović, zameniti književnim – Rade Drainac.
Osnovnu školu završio je u Blacu. Godine 1911. daju ga na obućarski zanat u Prokuplju, koji on napušta i upisuje se u prokupačku gimnaziju, da bi po završenom prvom razredu prešao u gimnaziju u Kruševcu. U leto 1913. beži od kuće i neko vreme provodi u Beogradu. Kao srednjoškolac, prelazi 1915. sa srpskom vojskom preko Albanije. U Francuskoj je od januara 1916, gde nastavlja školovanje: najpre u Lionu, potom u Sent Etjenu i Bolijeu. Predan pisanju, zanemaruje školu i odmah po svršetku rata stiže u Pariz, gde jedno vreme radi u fabrici, da bi se početkom 1919. sasvim prepustio boemiji.
U Srbiju se vraća s proleća 1919, a od jeseni iste godine, iako sa čestim prekidima, Beograd postaje mesto njegovog stalnog boravka. „Odomaćuje“ se u kafani „Moskva“, glavnom sastajalištu modernistički nastrojenih pisaca i umetnika – povratnika iz rata. U listovima Balkan, Beogradski dnevnik i Stara Srbija otpočinje 1920. novinarsku karijeru, koju će kasnije nastaviti u Novostima, Samoupravi, Vremenu, Pravdi i Politici: novinsko reporterstvo i putopisni izveštaji sa jugoslovenskih prostora i iz inostranstva (Grčka, Francuska, Čehoslovačka, Poljska, Austrija, Bugarska) biće mu glavni izvor materijalne egzistencije.
Početkom aprila 1922. štampa prvu svesku svog časopisa Hipnos, određujući ga kao „mesečnu reviju za intuitivnu umetnost“; pečat broju daje uvodni tekst „Program hipnizma“, kojim s jedne strane obznanjuje svoje priklanjanje tokovima poratne književne avangarde, a s druge – ocrtava osnov vlastite „hipnističke“ poetike. Umesto drugog (i poslednjeg) broja Hipnosa (koji će izaći januara 1923), maja 1922. pojavljuje se jedini broj drugog njegovog časopisa – Novo čovečanstvo, „internacionalne revije za kulturne probleme“. To nisu jedina Drainčeva glasila: 1932. osnovao je Front (2 broja), 1936–1937. izdavao časopis Slika aktuelnih događaja – SAD (13 brojeva), 1939. pokrenuo Novu brazdu (1 broj).
U maju 1926 stigao u Pariz, u kojem živi kao pesnik-apaš a là Vijon, jedno vreme svirajući u bioskopu „drugu violinu“ uz projekcije nemih filmova. Naredne godine ispunjene su mu intenzivnim književnim radom i putovanjima po zemlji i inostranstvu, koja preduzima kao Pravdin novinski reporter. Od sredine tridesetih sve više se okreće društvenim anomalijama, političkoj problematici – „socijalne hronike“ objavljivane u Pravdi 1934–35. dva puta će ga odvesti na sud. Pravdu napušta 1936. i, kako je ostao bez redovnih prihoda, zapošljava se u agencijskom odeljenju Centralnog pres-biroa, za koji piše kratke priloge o kulturnim i književnim zbivanjima.
Zbog čestog poboljevanja, sve više vremena provodi u zavičaju. Objavljuje nove pesme, polemiše sa socijalnim piscima. Tuberkuloza uzima mah, uveliko „baca krv“ odlazeći u martu 1941. na vojnu vežbu. Mobilisan kao mitraljezac, učestvuje kod Užica u borbama protiv nemačkog osvajača. Početkom zime hapse ga četnici pod optužbom da je komunista i zatvaraju u Blacu, odakle će ga spasti pismene garancije „viđenih“ Topličana.
Od leta 1942. nalazi se u sanatorijumu na Ozrenu, blizu Soko Banje, gde ga povremeno obilazi Ivo Andrić. Lečenje mu ne pomaže i u proleće 1943, s grudoboljom u odmaklom stadijumu, dolazi u beogradsku Državnu opštu bolnicu, gde 1. maja umire. Kao siromah bez igde ičega, sahranjen je dva dana kasnije o trošku Opštine na beogradskom Novom groblju. Glumac Milivoje Živanović recitovao je njegovu pesmu „Nirvana“ dok su spuštali kovčeg u raku.
Drainac spada među najinteresantnije pojave u srpskoj književnosti između dva svetska rata. U prvoj, parnaso-simbolističkoj fazi njegovog pevanja, u kojoj mu je omiljeni stih dvanaesterac (zbirke Modri smeh /1920/ i Afroditin vrt /1921/), preovlađuju motivi platonske erotike, prolaznosti i Boga. Bitna je druga, avangardna etapa Drainčevog stvaranja, koju 1922. ozakonjuje manifestima „Program hipnizma“ i „Novo čovečanstvo“. U zbirkama Voz odlazi (1923), Lirske minijature (1926), Bandit ili pesnik (1928) i Banket (1930), dominantni su motivi sna, kosmopolitskoga putovanja, slovenstva, dehumanizovanog savremenog grada, pesnika i njegovog stradalničkog života u nepesničkom i neljubavnom svetu – sve dato u stihu ironičnom i crnohumornom, slobodnom od svih kanona, razdešenom i podvrgnutom svim mogućim vidovima jezičkostilskoga i oblikovnog eksperimentisanja, u metaforičkim nizovima čiji se ritam i melodija ispoljavaju kao dinamična sinteza vremena i prostora. Treća, završna faza liričara Drainca protiče u znaku njegovog sve većeg udaljavanja od modernizma. Najavili su je 1931. programski radovi „Književni levi front“ i „Manifest № 1“, koji, paradoksalno, produbljuju njegove sukobe s nadrealizmom u odlasku i socijalnim pokretom pisaca u nadiranju. Samotnost i ukletost svoga pesničkog postojanja potvrdiće naveliko tradicionalizovanim govorom zbirki iz 1938: Ulis i Čovek peva, i Dahom zemlje iz 1940.
Drainčeve pripovetke (Srce na pazaru, 1929), romani (najbolji: Španski zid, 1930), putopisi i feljtoni (posthumno, Putujem, putujem i Lepote i čuda Pariza, obe u okviru Sabranih dela /prir. Gojko Tešić/, Beograd 1999), kritike i eseji (Rasvetljenje /1928/, Osvrti /1938/), književne polemike i politička publicistika (Bez maske i Izdajstvo intelektualaca, 1999), drama Azil za beskućnike… (1993) i ratni dnevnički zapisi Crni dani (1963) – nemaju izraz, samosvojnost i značaj njegove poezije i pesničkih manifesta (Silazak s Olimpa, SD, 1999).
Dela Radeta Drainca
Modri smeh, Beograd 1920; Afroditin vrt, Prokuplje 1921; Erotikon, Beograd 1923; Voz odlazi, Beograd 1923; [sa Moni de Bulijem] Dve avanturističke poeme, Beograd 1926; Lirske minijature, Skoplje 1926; Bandit ili pesnik, Beograd 1928; Srce na pazaru, Beograd 1929; Španski zid. Naša ljubav, Beograd 1930; Banket, Beograd 1930; Rasvetljenje, Beograd 1934; Dragoljub Jovanović ili seljački Napoleon, Beograd 1935; Uzurpatori (Uzunović, Jevtić i V. Popović), Beograd 1935; Ulis, Beograd 1938; Osvrti, Beograd 1938; Čovek peva, Beograd 1938; Dah zemlje, Beograd 1940; Crni dani (prir. R. Pešić), Beograd 1963; Azil za beskućnike ili univerzalna radionica mrtvačkih sanduka Rusin a. d. (prir. R. Pešić); Plamen u pustinji (prir. N. Ješić), Beograd 1993. – Dela Radeta Drainca, 1–10 (prir. G. Tešić), Beograd 1998–1999.
Preuzeto sa sajtova: http://www.bibliotekaprokuplje.org.rs i http://riznicasrpska.net
Mislim da nije rođen kod Blaca. Zašto se niko ne zapita odakle mu Drainac, a Rade je normalno od Radojko. Mislim da on potiče sa Rogozne, opština Zubin Potok, selo Drainoviće