Josif Brodski – biografija

Biografije pesnika

 

This slideshow requires JavaScript.


Josif Brodski poezija ⇒ ČITAJ



"Postoje zločini gori od spaljivanja knjiga. Jedan od njih je ne 
čitati ih."
"Svaka spisateljska karijera počinje kao traganje za svetošću, za 
samousavršavanjem. Pre ili kasnije, a po pravilu veoma brzo, čovek 
otkriva da njegova olovka ostvaruje mnogo više od njegove duše."

Josif Aleksandrovič Brodski (rus. Ио́сиф Алекса́ндрович Бро́дский; Lenjingrad, 24. maj 1940 — Njujork, 28. januar 1996), ruski pesnik i esejista jevrejskog porekla, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1987. godine.

 Život i delo

Rođen je u jevrejskoj porodici u Lenjingradu (današnji Sankt Peterburg) kao sin fotografa u sovjetskoj mornarici. U petnaestoj godini napustio je školu i pokušao da se upiše u podmorničku školu, ali bez uspeha. Nakon odluke da postane lekar radio je razne poslove u bolnicama. Pored toga radio je na svom obrazovanju. Naučio je engleski i poljski jezik (kako bi mogao da prevodi poeme Česlava Miloša, koji je bio njegov prijatelj). Proučavao je klasičnu filozofiju, religiju, englesku i američku poeziju. Počeo je da piše 1956. godine. Na njegovu poeziju uticala je Ana Ahmatova. U Sovjetskoj Rusiji njegova dela nisu objavljena, dok je u SAD objavio Pesme i poeme (1965), Sećanja na T. S. Eliota (1967) i zbirku poezije Stanica u pustinji (1970).

Godine 1963. optužen je za „društveni parazitizam“ i osuđen na prisilni rad u oblasti Arhangelska. Kazna mu je smanjena nakon protesta eminentnih sovjetskih i evropskih književnika kao što su Jevgenij Jevtušenko i Žan Pol Sartr.

Godine 1972. bio je prinuđen da napusti SSSR. Nastanjuje se u SAD gde kao američki državljanin predaje istoriju ruske i engleske književnosti na koledžu u Maunt Holioku. U SAD objavio je sledeća dela: Kraj bel epoka (1977), Deo govora (1977), Nove stanice za Avgust (1982), dramu Mramor (1984), eseja Udovoljiti senci (1986), Uranija (1987), Vodeni žig (1991), O tugovanju i razumu. Za zbirku eseja Udovoljiti senci dobio je prestižnu nagradu američke književne kritike 1986, a naredne godine postaje počasni doktor univerziteta u Jejlu kao i član Američke akademije i Instituta za književnost. Dobio je Nobelovu nagradu za književnost 1987. godine, a 1991. odlikovan je Legijom časti.

Josif Brodski je umro od srčanog udara u Njujorku 28. januara 1996. godine. Po sopstvenoj želji sahranjen je na groblju San Mikele u Veneciji.

Preuzeto sa:

» wikipedia (rs., en., ru.)

Pogledajte još:

  1. Josif Brodski: „Razmišljanja o nastanku pakla“ (fragmenti)

  2. Josif Brodski: Da bi se razvio dobar ukus u književnosti – treba čitati poeziju!


Josif Brodski poezija ⇒ ČITAJ

1 Trackback / Pingback

  1. Ono što ne znate, a trebali biste da promislite | Fadil Jonuz / blog "slobodna zona"

Ostavite komentar

Vaša imejl adresa neće biti objavljena.


*